За 10 місяців 2021 року експорт українських товарів до Китаю зріс на 20% та склав 12% від усього українського експорту. Найбільше зростання відбулося по м’ясу та їстівним субпродуктам – 164%, по зерну зростання склало 46%, по овочах – 25%, повідомляє «ПроАгро Груп» з посиланням на інформацію Держпродспоживслужби.
Зазначається, що сьогодні Китай є лідером за кількістю товарних позицій, щодо яких ведеться робота по відкриттю ринків для українських виробників. В цьому переліку – борошно, риба та рибопродукти, яйця та яєчні продукти, пшениця, ріпак, сорго, шрот соєвий, яблука, лохина, м’ясо птиці, горох, квасоля, черешня, корми для домашніх тварин, солод, комбікорми для сільськогосподарських тварин, птиці та ставкових риб, яловичі колагені оболонки, заморожені напівфабрикати, які містять продукти тваринного походження, рослинного походження та/або перероблені продукти тваринного походження, крупи, заморожена малина.
Щодо найближчих перспектив – очікується початок наступного етапу щодо відкриття експорту свіжої лохини до КНР, який передбачає проведення огляду умов виробництва цієї ягоди у дистанційному он-лайн форматі, а також погодження документів щодо відкриття ринків м’яса птиці, гороху та лохини.
-
27.01.22 15:36
Курятина — основний продукт в експорті українського м’яса халяльЯк і в минулі роки, основним продуктом в експорті українського м’яса халяль у 2021 році стала курятина, основними виробниками якої є МХП та птахокомплекс «Дніпровський».
Читать далее > -
17.11.21 13:03
Україна може припинити експорт продукції до КитаюУкраїна може припинити експорт продукції в Китай, – кажуть учасники ринку.
Читать далее > -
28.05.21 14:46
Мінекономіки закликає бізнес висловитися про оновлення експортної стратегіїМіністерство економіки закликає експортерів та бізнес-асоціації висловити думку стосовно оновлення експортної стратегії України на наступні 5 років.
Читать далее > -
25.02.21 15:07
Україна буде експортувати яйця до ЕфіопіїУкраїна та Ефіопія погодили форму сертифіката здоров’я на експорт з столових яєць, призначених для споживання людиною. Компетентні органи обох країн узгодили відповідний документ 22 лютого. Про це повідомляє пресслужба Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Читать далее >