Стало відомо, у яких випадках відбувається примусове відчуження земельних ділянок

Відповідно до Закону «Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» примусове відчуження земельних ділянок – це перехід права власності на земельні ділянки, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності за рішенням суду.
У яких випадках відбувається примусове відчуження земельної ділянки, роз’яснила Ірина Кікінчук, начальник відділу «Верховинське бюро правової допомоги» Коломийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Таке відчуження є підставою припинення права приватної власності на земельну ділянку та супроводжує виникнення права комунальної чи державної власності.
Відповідно до вищевказаного Закону примусове відчуження земельної ділянки може бути застосоване лише як виняток, а саме з мотивів суспільної необхідності, за умови попереднього і повного відшкодування її вартості на підставі та в порядку, встановлених законом. Таким чином, вилученню земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності повинен передувати процес отримання згоди власника на її викуп для суспільних потреб.
Відповідно, підставою для примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності є неотримання згоди власника земельної ділянки на її викуп для суспільних потреб.
Варто звернути увагу на те, що відчужити земельну ділянку в примусовому порядку до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності можуть виключно під розміщення на ній:
- об’єктів національної безпеки і оборони;
- лінійних об’єктів та об’єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, магістральних трубопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об’єктів, необхідних для їх експлуатації;
- об’єктів, пов’язаних із видобуванням корисних копалин загальнодержавного значення;
- об’єктів природно-заповідного фонду;
- кладовищ.
Порядок примусового відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності може здійснюватися двома способами:
-шляхом визначення викупної ціни;
-шляхом передання у власність іншої рівноцінної земельної ділянки, якщо інше не погоджено із власником відчужуваної земельної ділянки.
Важливою умовою примусового відчуження земельної ділянки є те, що відчуження відбувається за рішенням суду з мотивів суспільної необхідності і лише у разі, якщо будівництво зазначених вище об’єктів передбачається здійснити із застосуванням оптимального варіанта з урахуванням економічних, технологічних, соціальних, екологічних та інших чинників.
-
19.04.25 09:00
Генштаб: по состоянию на 19 апреля общие потери вражеской армии в личном составе составили 940 150 солдатЗа минувшие сутки российская армия потеряла 1 180 солдат и более 300 единиц вооружения и военной техники оккупантов.
Читать далее > -
18.04.25 08:32
Генштаб: по состоянию на 18 апреля общие потери вражеской армии в личном составе составили 938 970 солдатУкраинские защитники за сутки ликвидировали еще 1530 российских оккупантов, а также уничтожили 8 танков и 88 артсистем врага.
Читать далее > -
17.04.25 09:03
Генштаб: по состоянию на 17 апреля общие потери вражеской армии в личном составе составили 937 440 солдатЗа последние сутки с 16 на 17 апреля, российские захватчики потеряли на фронте 1230 солдат и 313 единиц техники.
Читать далее > -
16.04.25 08:27
Генштаб: по состоянию на 16 апреля общие потери вражеской армии в личном составе составили 936 210 солдатЗа последние сутки, с 15 на 16 апреля, российские потеряли на фронте 1050 солдат. Также ВСУ уничтожили более сотни дронов и автотехники.
Читать далее >