При покупці ковбасних виробів в магазинах і на ринках України слід бути дуже уважним, інакше замість якісної продукції можна придбати фальсифікат.
Нерідко в Україні під виглядом ковбаси вищого сорту продають навіть не перший сорт, а продукт, який не можна назвати ковбасою. Зверніть увагу на маркування, якщо ви виявите ММО, то перед вами не ковбаса, а “фаршевий продукт”.
Маркування ММО розшифровується як “м’ясо механічної обвалки”, під цим словосполученням слід розуміти, що продукт містить не тільки перемелене м’ясо (його там мінімум), але і подрібнені до стану борошна кістки і шкіра, а також вторинні продукти.
Вживати в їжу таку ковбасу, сосиски, сардельки тощо взагалі не варто, оскільки вони можуть завдати шкоди здоров’ю. Чим менше інгредієнтів вказана в складі ковбаси, тим краще. Якісні ковбасні вироби повинні складатися з м’яса і приправ, всілякі добавки повинні насторожити покупця.
Є ще два непрямих ознаки, що ви збираєтеся купити натуральну ковбасу, а не фальсифікат. Це ціна, якісний м’ясний продукт не може коштувати дешевше закупівельної ціни м’яса.
Крім того, намагайтеся купувати ковбасні вироби у великих точках продажів, які ретельно стежать за своєю репутацією. На ринку, в дрібних кіосках і магазинчиках, на жаль, немає ніякої впевненості, що вам не “втюхають” дешеву підробку під виглядом ковбаси.
-
05.05.21 16:00
В Україні 40% м’яса на прилавках – фальсифікат і неякісна продукціяВ Україні близько 40% м’яса на прилавках – фальсифікат і неякісна продукція. При цьому будь-який споживач може самостійно визначити, наскільки якісна продукція.
Читать далее > -
15.02.21 11:11
На Рівненщині вилучили понад 22 тонн фальсифікату спиртуНа Рівненщині поліцейські зупинили вантажівку, в якій могли перевозити незаконний товар. У ній виявили понад 22,5 тонни фальсифікату спирту.
Читать далее > -
27.01.21 13:46
На Вінниччині у 2020 року з обігу вилучили майже 3 тонн фальсифікату вершкового маслаНа Вінниччині протягом минулого року фахівці Держпродспоживслужби вилучили з обігу 2,9 тонн солодковершкового масла. Про це інформує Держпродспоживслужба.
Читать далее > -
29.12.20 13:00
В Україні 90% випадків фальсифікату на ринку становить вершкове маслоГолова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів Владислава Магалецька під час свого виступу відмітила, що фахівці Держпродспоживслужби за минулий рік провели понад 19 000 перевірок. Відтак, майже 90% випадків фальсифікату стосувалися саме солодковершкового масла.
Читать далее >