Група американських учених запустить до Венери три місії для вивчення її газової оболонки щодо ознак життя, повідомляється на сайті Массачусетського технологічного інституту (MIT).
Вчені припускають, що на висоті 48-60 км над поверхнею Венери може бути придатний для життя мікроорганізмів простір.
Судячи з наявних зараз розрахунків, атмосфера Венери - майже нереальне місце життя: температура поверхні - вище 460 градусів, а у «повітрі» переважає сірчана кислота. Проте єдиний спосіб це перевірити - проникнути якнайглибше в атмосферу планети, кажуть вчені.
Дослідницький проєкт передбачає три місії протягом наступного десятиліття, кожна з яких ґрунтуватиметься на результатах попередньої.
Перша місія має стартувати у травні 2023 року на ракеті-носії Electron компанії Rocket Labs. Electron виведе космічний апарат під назвою Photon, який попрямує до Венери, а потім випустить невеликий зонд, який увійде до атмосфери планети.
Зонд міститиме прилад під назвою автофлуоресціюючий нефелометр, який світитиме лазером через вікно на хмари. Якщо там є якісь органічні або складні молекули, вони будуть флуоресціювати у відповідь на світло лазера.
«Ми не можемо гарантувати, що це органічна молекула. Але це буде говорити про те, що відбувається щось варте уваги», - кажуть вчені.
Нефелометр також може визначити форму крапель, вимірюючи відбите світло. Якщо це чиста сірчана кислота, то краплі мають бути ідеальними сферами, тому будь-який інший тип сигналу свідчить про інші хімічні процеси.
Однак прилад не матиме багато часу для збору даних: екстремальний вміст сірчаної кислоти в хмарах знищить зонд всього за три хвилини.
Друга місія має відбутися у 2026 році. Це буде повітряна куля, яка буде парити протягом тижня або двох на висоті 52 км, розгорнувши чотири міні-зонди для вимірювання кислотності та вмісту водяної пари.
У 2029 році третя місія спробує захопити близько одного літра венеріанських атмосферних газів та повернути зразок на Землю для більш ретельного аналізу.
У проєкті беруть участь вчені з Массачусетського технологічного інституту, Технологічного інституту Джорджії, Університету Пердью, Каліфорнійського технологічного інституту та Інституту планетарних наук, а приватне фінансування здійснюють Breakthrough Initiatives та Rocket Labs.