Кредитний портфель банків у ІІ кварталі 2020 року скоротився, а прибуток зменшилася внаслідок COVID-19 і карантину.
Про це повідомила прес-служба Національного банку України у своєму огляді банківського сектора.
Наслідки пандемії
«У квітні-червні на банківському ринку були відчутні наслідки пандемії і введених карантинних заходів через скорочення кредитного портфеля та зниження прибутковості. У той же час, на відміну від попередніх криз, зростали обсяги депозитів населення і бізнесу. Національний банк продовжує сприяти комфортному проходженню банками і позичальниками поточного кризи, але вимагає належної оцінки ризиків учасниками ринку, і вже в наступному році проаналізує якість проведених реструктуризацій», - йдеться в повідомленні НБУ.
Портфель чистих кредитів
Згідно з даними Нацбанку, портфель чистих кредитів бізнесу (тобто портфель без урахування резервів) за квартал скоротився на 6,3% в гривні і на 3,6% в доларовому еквіваленті. Портфель чистих кредитів населенню зменшився на 5% за квартал (-4,4% за квітень) вперше з початку 2017 року. Ключовим фактором такого скорочення було формування банками резервів при одночасному скороченні попиту на кредити внаслідок погіршення споживчих настроїв. Зокрема, у другому кварталі скоротилися позики на побутову техніку та автокредити.
Прибуток у другому кварталі
У другому кварталі тривав приріст депозитів населення і бізнесу в банках. Зокрема, гривневі кошти бізнесу на рахунках у банках виросли на 9% за квартал (+ 24,6% р/р). Гривневі вклади населення зросли на 10,9% (+ 24,1% р/р) за другий квартал, переважно внаслідок вкладів до запитання. Такий приріст позитивно контрастує з кризами минулих років, коли вкладники активно забирали кошти з банків.
Прибуток банків за квітень-червень скоротився до 7,7 млрд грн, а за перше півріччя 2020 року він був на 23,4% менше результату за аналогічний період минулого року і склала 23,8 млрд грн. Зменшення прибутку пов'язане з вирахуванням резерви, а також зниженням попиту на банківські послуги, що призвело до зниження комісійних доходів.
Банки-боржники
- Станом на 1 липня 2020 року борги платоспроможних банків щодо рефінансування НБУ становили 9,2 млрд грн. Як повідомив регулятор, за місяць вони зросли до 12,7 млрд грн.
- Протягом 2014-2017 років 96 банків в Україні втратили платоспроможність. Загальна сума коштів, отримана вкладниками банків, переданих в управління Фонду гарантування в цей період, становила майже 90 млрд грн.
- Для виплат своїм вкладникам Фонд гарантування протягом 2014-2016 років отримав у Міністерства фінансів кредити на загальну суму 59,6 млрд грн, а також в НБУ - на суму понад 20 млрд грн.
- 17 липня 2019 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб на своєму сайті оприлюднив останні дані про всіх позичальників, керівників і колишніх акціонерів неплатоспроможних банків, які мають повернути борги згідно з рішенням судів.
-
16.06.22 14:33
Почему повысили курс для карточных операций за рубежом – разъяснение НацбанкаНесмотря на снятие ограничения на валютный курс для банков, сами финучреждения незначительно повысили курс для карточных операций граждан за рубежом.
Читать далее > -
07.06.22 17:32
Международные резервы Украины составляют $25,1 миллиарда, потери за май - 7%По предварительным данным Национального банка Украины, международные резервы Украины на 1 июня составили 25,1 млрд долларов.
Читать далее > -
21.04.22 14:28
На потребности военных Нацбанк перечислил более 15,2 млрд грнНациональный банк Украины по состоянию на 21 апреля перечислил со специального счета, открытого НБУ для поддержки Вооруженных сил Украины, более 15,2 млрд гривень.
Читать далее > -
15.04.22 13:12
На спецсчете для помощи ВСУ осталось 125 миллионовНациональный банк Украины на 15 апреля 2022 года перечислил со специального счета, открытого НБУ для поддержки Вооруженных сил Украины, свыше 14,96 млрд грн, и остаток средств составляет 125 млн гривень.
Читать далее >